Ръководство за начинаещи за градинарство

Има резон в твърдението, че градинарството е по-евтино от сеанс при психолог. Няма нищо чудно, защото това е една удовлетворяваща дейност, която носи много ползи. Има изцяло терапевтичен подход към градинарството, в допълнение към грижата за зеленото пространство и буквално жъненето на реколтата. Не само, че се наслаждавате на малко свеж въздух, но можете също така да следите напредъка на нещо, в което сте вложили усилия и време, както и да видите промяна в това как се чувства и изглежда средата ви в резултат на вашите усилия.

Градинарството става все по-популярно по целия свят. Тази здравословна и полезна тенденция е и нашето вдъхновение за това ръководство за градинарство. Страстен готвач, например, може да искате да отглеждате свои собствени пресни билки, което е постижимо дори и на малък градски балкон. Ако обаче имате градина или малък двор, защо да не отглеждате декоративни растения или красива морава?

Много хора започват да отглеждат зеленчуци като част от прехода си към по - устойчив начин на живот. Каквито и да са целите ви, независимо дали искате да практикувате градинарството като хоби или да създадете ферма в бъдеще, ние сме подготвили ръководство за градинарство за начинаещи. Тук можете да получите най-добрите съвети за градинарство, както и всичко, което трябва да знаете за това как и кога да започнете градинарство.

 

Как да изберем най-доброто място за градинарство в дома?

Нашето ръководство за градинарство има за цел да повдигне въпроса за многото възможности за домашно градинарство. Искаме да развенчаем мита, че това е отнемаща много време и трудна дейност, и да насърчим всеки, който притежава зелено пространство, без значение колко малко, да прояви интерес към градинарството.

  1. Градинарство на закрито

Отглеждането на растения, без значение колко малък е апартаментът ви, оживява всяко място. Градското градинарство, например, включва отглеждане и грижа за растенията в малко пространство. Градското градинарство е получило името си поради причината, че градинарството в пренаселени градски райони често означава и ограничено пространство. Градските градинари подхождат творчески към начина, по който използват градинското си пространство, и това е практика, с която можете да започнете и вие. Всичко, което трябва да направите, е да закупите желаните растения, да ги поливате редовно и да ги пресаждате при необходимост. Ако имате балкон, можете да го използвате за отглеждане на билки. В този случай ви препоръчваме да си изцапате ръцете и да научите повече от нашето ръководство за градинарство за отглеждането, грижата и беритбата им.

  1. Градинарство на открито

С по-голямо пространство на открито можете да издигнете домашното градинарство на следващото ниво. Наслаждавайте се на свободата си да отглеждате каквито искате растения – от декоративни до дървета, както и свои собствени зеленчуци. Градинарството в задния двор изисква малко повече усилия, определени инструменти и съсредоточаване върху ключови задачи, специфични за всеки сезон, като например пролетното градинарство. Вие решавате доколко искате да се занимавате с градинарство, а ние включихме някои полезни съвети в това ръководство за градинарство, които можете да следвате.

 

Какви инструменти и оборудване са необходими за градинарството?

Това ръководство за градинарство за начинаещи е всичко, от което се нуждаете за стартиране на градинарство. Поливането, подрязването и почистването са само някои от простите задължения, в които могат да ви помогнат базовите градински инструменти. За комфорт и защита ви препоръчваме да си сложите ръкавици и да закупите подложка за коленичене. Ръкавиците, например, ви предпазват от игличките на растенията, алергични реакции и други неприятни усещания. Подложката за колене поддържа коленете ви, като същевременно подобрява стойката ви, запазва дрехите ви чисти и предотвратява напрежението в мускулите при неудобни позиции.

Ще ви трябват и подходящи ножици или лозарски ножици, както и лейки за поливане или, още по-добре, градински маркучи или пръскачки. Копаенето и почистването могат да се извършват с лопати и мотики , както и с гребла, като в този случай ще ви е необходима и количка. В зависимост от вашите задачи, можете да се възползвате от много други градински аксесоари, които ще намерите в нашата категория за морава и градина.

Ако обмисляте да превърнете хобито си в бизнес, задачите ви ще изискват професионални инструменти за градинарство. От засаждането на тревни площи до събирането на реколтата в промишлеността – градинарството за бизнеса ще бъде разгледано подробно в отделно ръководство.

 

Как да отглеждате свои собствени растения от семена

След като решите какъв да бъде вашият план за градинарство, трябва да се организирате, да подготвите почвата и да знаете какво и кога да засадите. Декоративните градински растения, в зависимост от вида им, трябва да се засаждат по различно време от тревата, зеленчуците или дърветата. Повечето култури например изискват сеитба на закрито в началото на пролетта. Освен семена, ще ви трябват комплекти за отглеждане на растения и билки, разсадници или оранжерия, ако разполагате с място. Саксиите и градинските лехи могат да се използват както на закрито, така и на открито, и са идеални за пресаждане на зеленчуци, отгледани от семена на закрито.

Ако всичко, което искате, е хубава морава, ние сме ви подготвили информация за това кога и как да засадите семена за трева. Първо трябва да изберете подходящото тревно семе за вашия двор. Различните видове семена определят вида на тревната площ, която ще имате, независимо дали става въпрос за спорт или игра, за декорация или за вида на почвата. Ранната пролет е най-подходящото време за засаждане на семена за трева, и можете да го направите до началото на октомври. За различните видове градински растения и дървета се прилагат различни изисквания за засаждане и отглеждане. Следването им определя изхода. За по-професионален подход към градинарството са необходими малко проучване и планиране.

Какво да облека при работа в градината?

Както се вижда от нашето ръководство за градинарство, оборудването е от съществено значение по очевидни причини: то ви помага да изпълнявате задачите си. Дрехите за градинарство обаче са проектирани така, че да ви предпазват по време на работа и да ви позволяват да се наслаждавате пълноценно на тази дейност. Ръкавиците за градинарство ви позволяват да работите свободно, без да наранявате ръцете си, което е често срещано явление при работа с клони или почвени торове.

Градинарската шапка ще ви предпази от слънчевите лъчи, а ако не искате да разваляте дрехите си, градинският гащеризон е най-подходящият вариант. Нуждаете се от чифт градински ботуши, за да предпазите краката си и да можете да поливате или обработвате почвата, без да се притеснявате, че ще повредите обувките си.

Едно от най-вълнуващите неща в градинарството е, че никога не можеш да разбереш истинското въздействие на работата си, докато не се спреш и не се полюбуваш на резултата! Можете да започнете със скромна градинска леха и да стигнете до цяла оранжерия, пълна с пресни зеленчуци. Или, кой знае, може би да поставите основите на собствена ферма. Градинарството е приятно и удовлетворяващо, но изисква предпазно оборудване и работни инструменти и трябва да изберете подходящите аксесоари за работа в зависимост от нуждите си.